Reference

Eva Stiekema

Linguavision 

I can only recommend to work together with Dagmar. She is very friendly, thorough and reliable. She does translation and proofreading from German to Czech for one of my major German clients. Thank you very much, Dagmar. Keep up the good work.


S překladatelkou Dagmar Heeg jsem jako redaktorka Nakladatelství KAZDA začala spolupracovat v roce 2020. Od té doby pro nás z němčiny přeložila celou řadu knih – od pohádek pro děti, přes populárně-naučné příručky až po nejnovější dvě knížky Petera Wohllebena (Přírodě na stopě a Než stromům dojde dech), což je náš nejdůležitější autor a pečlivě dbáme o to, aby překlady jeho knížek byly co nejlepší.

S Dagmar Heeg se skvěle komunikuje, flexibilně reaguje na maily a vychází vstříc, když potřebujeme práci uspíšit. Překlady odevzdává vždycky včas, dokonale se dokáže sladit s externím jazykovým redaktorem a na textu s ním pracuje naprosto samostatně.

Na jejích překladech oceňuju zejména to, že jsou „živé“, že se dobře čtou a mají duši, a také to, že pečlivě ověřuje fakta, což je u odborných knížek důležité.

Díky všemu výše zmíněnému patří k našim nejlepším překladatelům a věřím, že naše spolupráce bude dál zdárně pokračovat.

We got in touch with Dagmar Heeg based on recommendation from a colleague who had a good experience with her translation and proofreading services. Her translations meet high quality standards and she delivers on time. She owns a CAT tool, so the terminology stays consistent within large or long-lasting translation projects.


Spolupráce s Dagmar Heeg byla naprosto bezproblémová. Překladatelka dodržuje termíny, rychle reaguje na e-maily, je ochotná, a navíc dokáže díky svým jazykovým schopnostem kvalitně překládat nejrůznější typy literatury - od zábavných příběhů komiksového typu pro kluky až po historické romány pro ženy a dívky.

Ondřej Valchař

Historical Sciences,
University of Pardubice

I had the opportunity to work with Dagmar on the translation of my documentary. Her work is absolutely fantastic. I really appreciate her diligence and precision. I am looking forward to further cooperation with you.

A perfect knowledge of the mother tongue is a prerequisite for a good job as a translator, which is why I have turned to Dagmar many times and know her as a great proofreader and linguist. She does not get lost in any linguistic or general translatological problem, she knows the answer to everything. I call her "újčavčra". 

Radka Nováková

Freelance Translator

Dagmar is a perfect professional, always ready to provide her 120 % of performance. Her linguistic knowledge (both practical and theoretical) is brilliant in Czech, German, as well as Slovenian language. You can definitely rely on her. Satisfaction guaranteed. 

We have cooperated with Ms Heeg for more than one year now on a regular basis. She is responsive, pays attention to details, produces very high quality translations and always delivers on time. Above all she is a very nice person to collaborate with. We can recommend Ms Heeg without hesitation!

Dagmar is a professional and reliable translator. Thank you for joining the INFOLINGUA-team.

Justin Hillier

Justification

Dagmar is always friendly, punctual and quality-conscious. We have worked on several projects and everything has run smoothly.

Very professional and reliable translator. Thanks for your excellent work Dagmar!

Nathalie von Berg

A.C.T. Fachübersetzungen

Very reliable, great communication. A translator who thinks when working. Thank you, Dagmar! 

Imran Khan

Mindlingua Translation Services

Very professional and reliable translator. Good communication, very accurate translations and punctual delivery. Highly recommended. 

Maria del Mar Bruguera 

Holos Language Solutions

Good translation, smooth communication and delivery as agreed. Thank you, Dagmar!

Další reference a hodnocení od zákazníků najdete zde.

1 2 3 4 5 6 7 8 9